in , , , ,

Како да се справите со загадениот воздух,нездравата исхрана и стресот

Неколку лесно достапни начини за подобрување на вашето здравје и убавина

Во овој период од годината сите сме засегнати од загадениот воздух, обилната и нездрава исхрана околу празниците и славите, и секако секојдневните нервози и стрес. Специјално за вас одвоивме неколку лесно достапни начини за подобрување на вашето здравје и убавина.

Медицински чаеви

Чаеви кои се билни мешавини, за чие дејство постојат податоци во традиционалната медицина, но и во современата фитотерапија и се најдобриот природен начин за подобрување на различните состојби на организмот:

· За грип и настинки –  Експекто Микс е билна мешавина од корен од бел слез, ленено семе, бел синап и од сладок анасон. Се препорачува за подобрување на состојби на дишните патишта коишто се придружени со кашлица и со отежнато исфрлање секрет. Погледнете повеќе информации за овој чај тука.

· За надуеност и грчеви во цревата –  Колит Микс е билна мешавина од маточина, ајдучка трева, жолт кантарион, корен од гавез, подабиче и од ленено семе. Освен за надуеност и грчеви, помага и за подобрување на варењето на  храната. Информирајте се повеќе тука.

· За циркулација –  Мемори Микс е билна мешавина од имела, коњско опавче, маточина, ајдучка трева, лист од коприва и од лист и цвет од глог кој се препорачува за подобрување на периферната циркулација и на циркулацијата во централниот нервен систем. Повеќе информации може да прочитате тука. За состојби со нарушена циркулација како што се проширени вени го препорачуваме чајот Вендо Микс, а повеќе за него погледнете тука.

· За имунитет – чајот Имуно Микс ја зајакнува отпорноста на организмот, има противвоспалително дејство и истовремено помага во превенција од настанување на дерматитис. Информирајте се повеќе тука. Чајот Тоник Микс  изобилува со хармоничен мирис и вкус добиен од листови од малина, јагода, коприва, иѓирот и корен од глуварче, а се користи за подобрување на состојби на анемија и општо зајакнување на организмот. Дознајте повеќе тука.

  Како да ја победите болката во грбот и вратот

Додатоци на исхрана

Ацерола во вид на таблети се употребува против настинки, грип, воспаленија, како стимуланс за црниот дроб, диуретик, ја подржува работата на срцето и помага во оздравувањето на раните. Се користи исто така и за анемија, дијабетес, висок холестерол, проблеми со црниот дроб, ревматизам, туберкулоза, надворешни рани, отоци и помага за зајакнување на имунитетот и генералното закрепнување на организмот. Ацерола исто така содржи минерални соли кои помагаат во ревитализирањето на уморната и стресна кожа, го забавува стареењето на клетките, ги одржува капиларите и содржи протеини кои ја хидрираат кожата.

Масажи

Релакс масажа на целото тело за да почуствувате длабока релаксација и целосно опуштање на целото тело и сите сетила. Ќе ви овозможуви подобрен проток на витална енергија во телото, подобрена циркулација на крвта, лимфата и меѓуклеточните течности. Резултат на ова е подобрен метаболизам и размена на материи, детоксикација и прочистување на телото. Информирајте се повеќе за масажата на следниот линк.

Кои населби се најатрактивни за купување на стан во Скопје

Како најбргу да се вратите во топ форма оваа пролет