• , , , , ,

  ПРЕДНОСТИТЕ на DAIKIN МУЛТИ – СПЛИТ СИСТЕМОТ

  DAIKIN МУЛТИ – СПЛИТ СИСТЕМОТ – овозможува бескрајна можност за креирање на удобен и пријатен дом користејќи ЕДНА НАДВОРЕШНА ЕДИНИЦА со која можат да се поврзат најмногу до ПЕТ ВНАТРЕШНИ ЕДИНИЦИ и со кој одлично ќе ги решите температурните потреби за секоја од вашите соби, создавајќи пријатна атмосфера и комфор за секој период од годината. […]

 • , , , ,

  Daikin Sensira FTXC/B -инвертер клима со мала потрошувачка на енергија и пријатен комфор

  Новиот модел на SENSIRA FTXC-B на Daikin, претставува економично и најдобро решение за греење и ладење на секој дом. Таа овозможува здрава и удобна домашна средина и комфор , чист и свеж воздух, како и оптимална температура во текот на целата година. SENSIRA FTXC-B е една од поновите модели во палетата на клима уреди на […]

 • , , ,

  Зошто ви е потребна вентилација во затворен простор

  Во основа, вентилацијата има за цел да го отстрани застоениот воздух од затворените простории и да го замени со “свеж” надворешен воздух. КАКО РЕШЕНИЈАТА ЗА ВЕНТИЛАЦИЈА НА DAIKIN МОЖАТ ДА ПОМОГНАТ ВО ПРИЛАГОДУВАЊЕТО НА ДРАСТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ ВО НАШИОТ ЖИВОТЕН СТИЛ ПРЕДИЗВИКАНИ ОД COVID-19 Квалитетот на воздухот во затворен простор се дефинира како квалитет на воздухот […]

 • , ,

  ЛИЗГАЧКИ СИСТЕМИ КОИ ГИ ИСПОЛНУВААТ НАЈПРЕЦИЗНИТЕ БАРАЊА

  Без оглед каде живеете, лизгачките врати и прозорци со големи димензии претставуваат совршен начин за создавање на импресивна и автентична архитектура, па така нивната популарност постојано се зголемува. Стамбениот простор станува се помал, а лизгачките врати и прозорци се совршено решение за оваа дилема: со овие системи кои навистина штедат простор, добиваме простор околу прозорецот […]

 • ,

  Градење и изведба на базени: Водич за почетници

  За многумина од нас, да се сместиме покрај базен на топол ден е луксуз резервиран за летни одмори во странство, а не дома, но реалноста е дека не ви треба огромен буџет за да имате свој базен во комфорот на вашиот дом. Новите истражувања покажуваат дека се повеќе се зголемува побарувачката за изведба на базени […]

 • ,

  „Детокс микс“ чајна мешавина која поволно дејствува за детоксикација на организмот

  Природата е непресушен извор на инспирација при создавањето на секоја чајна комбинација. Повеќе од илјада години хербалистите користат безброј растенија, а современата фитотерапија се потпира на нивната моќ. Оригиналноста на чаевите Good Nature лежи во уметноста на изнаоѓањето повеќе билки кои формираат хармонични вкусови, истовремено зачувувајќи ја уникатноста на секоја од нив. Чаевите Good Nature […]

 • ,

  Средствата за дезинфекција од “Алкалоид” со докажано дејство против SARS-CoV-2 (COVID-19)

  По речиси цела година постоење на вирусот COVID 19 (SARS-CoV-2 Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2), додека науката сѐ уште бара начини за негово најефикасно третирање, јавните здравствени организации низ светот се едногласни околу препораките и мерките за заштита, базирани на механизмите на неговото пренесување: носење заштитна маска за лице; одржување физичка дистанца од минимум […]

 • ,

  Daikin вентилација со рекуперација на топлина

  ВЕНТИЛАЦИЈА НА ВОЗДУХОТ Е ВАЖНА ЗА ВАШИОТ ОБЈЕКТ Херметичката инфраструктура на модерните објекти гарантира супериорна изолација и енергетска ефикасност, но истовремено тоа значи дека има недостаток на свеж воздух, што може да предизвика акумулирање влага, микроби и алергени. Воздухот во затворените простории станува нечист – застоен, исполнет со мириси, итн. Затоа ние имаме потреба од […]

 • ,

  Почувствувајте ја енергијата од воздухот

  Топлинска Пумпа Vaillant: неисцрпна енергија, докажана технологија на иднината „Бидете иновативни, слушајте ги купувачите“ велел основачот на нашата компанија Johann Vaillant уште во 1874 година. Ова наше мото, без исклучок, постои и понатаму. Денес тоа значи идеално искористување на обновливите извори на енергија, овозможување паметен начин за контрола преку мобилна апликација и овозможувајќи им на […]

 • , ,

  Сите видови кожа на лицето и адекватна нега

  Каква кожа имаме на лицето и кој тип на кожа најчесто е генетски наследно. Сепак постојат ситуации кога ние сами влијаеме или може да влијаеме на нашата кожа (исхрана, спортување, добар сон, суплементи, непушење, водење грижа за кожата, посета на стручен лекар). Постојат неколку типови на кожа: Сува кожа Мрсна кожа Нормална кожа Комбинирана кожа […]

 • ,

  Како до чист и здрав воздух во вашиот дом или работен простор?

  Познато е дека постои директна врска помеѓу здравствените проблеми и квалитетот на воздухот кој го дишеме. Преку 80 милиони луѓе ширум Европа, страдаат на годишно ниво од разни форми на алергии и други тешки респираторни заболувања, а овој број е во постојан пораст. И додека не можеме многу да направиме за загадувањето на отворено, за […]

 • ,

  Во ИЦС ГРУП, сезонски попусти на АЛТЕРМА топлотните пумпи

  АЛТЕРМА топлотните пумпи

  20% субвенција од ИЦС ГРУП и DAIKIN за ALTHERMA LT и ALTHERMA 3 20% дополнителен грант од GEFF www.ebrdgeff.com/macedonia_facilities ALTHERMA -топлотна пумпа 3 во 1 обезбедува: греење, ладење, и санитарна топла вода без ослободување на СО2 Заштда на енергија меѓу 50% до 80%. Обезбедува сигурна работа и во најстудениот период од -28°C Сезонска ефикасност до […]

 • ,

  Најновиот Daikin прочистувач на воздух MC55W со моќната Streamer технологија

  Daikin прочистувач на воздух

  Со извонредни предности, Daikin прочистувачот на воздух нека биде Вашиот правилен избор за справување со моменталното загадување на воздухот. Што е она што ги прави Daikin прочистувачите на воздухот толку ефикасни? Тоа е најнапредната технологија за филтрирање на воздух применета на оваа категорија на производи. Филтерот има проценет век на траење од 10 години. 5 […]

 • , , , ,

  Зошто да изберете Daikin Altherma топлотна пумпа воздух-вода?

  Супериорни перформанси, иновативен дизајн и акустична удобност. Без разлика дали реновирате или имате нов објект за градење, за Вашата куќа или стан – секогаш ќе најдете соодветна топлинска пумпа од Daikin. Daikin Altherma е иновативен систем кој ги загрева, произведува домашна топла вода, па дури и може да ги лади просторите. Се поврзува со подно […]

 • , ,

  DAIKIN ALTHERMA – Колку ќе чини инвестиција во централен систем за греење, ладење и санитарна топла вода?

  Објект: Резиденцијална куќа во Скопје Потреби на објект: ГРЕЕЊЕ, ЛАДЕЊЕ, САНИТАРНА ТОПЛА ВОДА Површина на објект: 210 m2 Решение: Tоплинска пумпа Daikin Altherma 14kW со вграден бојлер од 260l Грејни-ладилни тела: подно греење / вентилоконвектори Изолација на објект: 10cm стиропор Тип на столарија: ПВЦ 1. РЕШЕНИЕ – ИЗБОР НА ТОПЛИНСКА ПУМПА За овој резиденцијален објект со површина од 210 m2 и солидна изолација од 10cm […]

 • , ,

  Совети против прашина и нечистотија во домот

  Но набрзо станот уште не расчистен од прашина, доаѓа новиот сив слој што го опфаќа мебелот и подовите. И работата започнува одново. Тоа може да биде фрустрирачко. Затоа не е изненадувачки што некој не е подготвен да ја сработи оваа домашна работа. Еве неколку совети како да се ослободите од нечистотијата: Проветрувајте против нечистотијата За […]